A digitális világban a jelszavak az első védelmi vonalat jelentik az adatok és személyes információk védelmében. A biztonságos jelszókezelés alapelveinek betartása elengedhetetlen ahhoz, hogy megóvjuk adatainkat a kiberfenyegetésektől és illetéktelen hozzáférésektől. Egy jól megválasztott jelszó megakadályozhatja a jogosulatlan hozzáférést, míg egy gyenge jelszó komoly kockázatot jelenthet. Ebben az írásunkban bemutatjuk, hogyan lehetnek jelszavaid erősek és biztonságosak.
Jelszókezelési tippek
- Erős jelszavak használata: A jelszó megalkotásakor nehezen kitalálható, bonyolult összetételő legyen. A következő fejezetben részletesen kifejtjük.
- Egy erős jelszó így nézhet ki:
Te18.Én23=MostMi41
- vagy így:
X5g&9Pz!2Km#
- Egy erős jelszó így nézhet ki:
- Jelszavak rendszeres cseréje: Rendszeresen változtasd meg jelszavaidat, hogy minimalizáld a kompromittálódás kockázatát. Több mindentől függően ajánlott legalább időnként új jelszavakat beállítani. Ezt is nehéz nyomonkövetni, de van rá megoldás, ami nem egy jegyzetfüzet vagy papírcetli a monitoron vagy a billentyűzet alatt.
- Kétfaktoros hitelesítés (2FA | MFA) használata: A kétfaktoros hitelesítés további biztonsági szintet biztosít a fiókjaidhoz. Még ha valaki meg is szerzi a jelszavadat, a második hitelesítési lépés nélkül nem tud hozzáférni az elérni kívánt szolgáltatáshoz vagy adataidhoz. A kétfaktoros hitelesítéssel gyakorlatilag lehetetlenné teszed, hogy a hackerek hozzáférjenek a fiókjaidhoz, ezért is ajánlja fel gyakran a legtöbb weboldal és alkalmazás a kétfaktoros hitelesítést a biztonság növelése érdekében.
A bankok és nagyobb online szolgáltatók kötelezővé tették ezt a módszert.- Javasoljuk: Ahol lehet, állítsd be a kétfaktoros hitelesítést! Használj SMS-ben vagy alkalmazáson keresztül küldött kódokat, vagy biometrikus azonosítást (ujjlenyomat, arcfelismerés).
- Jelszókezelő alkalmazások: Valószínűleg megterhelő a különféle jelszavak létrehozása, kezelése és észben tartását. Használj jelszókezelő alkalmazásokat, amelyek biztonságosan tárolják jelszavaidat és megkönnyítik a jelszavak generálását és kezelését.
- Kerüld a jelszavak megosztását: Soha ne add meg jelszavaidat másoknak.
- Egyedi jelszavakat használj: Soha ne használd ugyanazt a jelszót több fiókhoz. Ha egy fiókhoz tartozó jelszó valahogy kiszivárog, az összes többi fiókod is veszélybe kerül, mivel ha hozzáférnek az egyik fiókodhoz, a többi népszerű oldalra is megpróbálnak ugyanazokkal az adatokkal bejelentkezni.
Hogyan lehet biztonságos a jelszavam?
Így hozz létre erős jelszót
Néhány tipp, hogyan alkothatsz meg feltörhetetlen jelszót:
- Kerüld a személyes adatokat: Ne használj olyan információkat, mint a neved, születési dátumod, címed vagy telefonszámod. Ezek túl könnyen kitalálhatók.
- Tartsd hosszúra: Minél hosszabb a jelszó, annál nagyobb az entrópia, vagyis annál nehezebb feltörni. Legalább 12 karaktert javaslunk.
- Használj vegyes karaktereket: Keverj nagy- és kisbetűket, számokat és speciális karaktereket (pl. % ^ $ £ @ & * [ ] / !). Így a jelszó sokkal biztonságosabb lesz.
- Cserélj ki betűket és számokat: Például, ha a jelszavad „pirospirinyogomba”, cseréld ki az összes „o” és „i” betűt egy számmal vagy szimbólummal, mint a „0” vagy a „1”. A végeredmény így „p1r0sp1r1ny0g0mba” lesz.
- Kerüld a szótári szavakat: A hackerek gyakran „szótári támadásokat” alkalmaznak, melyek során végigpróbálják a szótárban szereplő összes szót. Ha a jelszavad szótári szó, egy hacker könnyen feltörheti.
- Ne használj egyszerű kifejezéseket: Az olyan kifejezéseket, mint a „jelszavam” vagy a „szeretemakutyám”, könnyű kitalálni.
- Kerüld a közismert jelszavakat: A hackerek gyakran használnak feltört bejelentkezési adatok adatbázisait. Ha a jelszavad már kikerült az internetre, a hackerek könnyen meg tudják tippelni.
- Használj jelszógenerátort: A jelszógenerátorok segítenek erős jelszavak létrehozásában, amelyek hosszúak, összetettek és egyediek.
A jelszó menedzsment
A jelszó menedzsment magában foglalja a jelszavak létrehozásának, tárolásának, és rendszeres frissítésének módszereit. Ez magában foglalja a jelszavak biztonságos tárolását olyan módon, hogy azok könnyen hozzáférhetők legyenek a felhasználók számára, de védve legyenek a jogosulatlan hozzáféréstől. A jelszó menedzsment rendszerek, mint például a jelszókezelő alkalmazások, segítenek a felhasználóknak a jelszavaik biztonságos kezelésében és megóvásában. Hamarosan górcső alá vesszük a javasolt jelszókezelő alkalmazásokat is. Javasoljuk, ha sok felületen van fiókja és belépési adata, használjon jelszókezelő, azaz password manager eszközt.
Hogyan segít az EBCS Informatika?
Az EBCS Informatika segít megtalálni és alkalmazni a legjobb jelszókezelési módszereket. Szakértőink segítenek a megfelelő jelszavak létrehozásában, jelszó házirendek meghatározásában és a kétfaktoros hitelesítés beállításában, valamint a jelszókezelő alkalmazások használatában, így Ön nyugodtan koncentrálhat a vállalkozására.
Összegzés
A biztonságos jelszókezelés alapelveinek betartása elengedhetetlen az adatok védelme érdekében. Az EBCS Informatika szakértői készen állnak, hogy segítsenek Önnek a legjobb jelszókezelési gyakorlatok bevezetésében, így biztosítva, hogy adatai mindig biztonságban legyenek.