A katasztrófa helyreállítási terv kialakítása létfontosságú a vállalkozások számára, akik napjainkban egyre inkább függenek az informatikai rendszereiktől. A váratlan események, legyenek azok természeti katasztrófák, adatvesztések vagy kiberfenyegetések, komoly kihívások elé állíthatják a vállalkozást.
Az ilyen helyzetekre való előkészültség azonban kulcsfontosságú, hiszen egy hatékony katasztrófa helyreállítási terv nem csak minimalizálja az állásidőt és a költségeket, hanem megőrzi a vállalkozás hírnevét és bizalmát az ügyfelek, partnerek és alkalmazottak körében.
1) Rendelkeznek katasztrófa helyreállítási tervel, a nem tervezett, de bekövetkezhető események kezelésére? Ez kitér a számítógép- és informatikai rendszer katasztrófa helyreállítására?
Van egy mondás, amit szerintem mindenki ismer. Ami elromolhat, az el is romlik. Ezzel a megközelítéssel nem használhatjuk azt a kifejezést, ha majd elromlik, valahogy megoldjuk. Látnunk kell, hogy valamikor be fog következni, így jobb rá felkészülni. Terv nélkül sebezhetővé válik a vállalkozása. Minél jobban felkészül a lehetséges helyzetekre, úgy valószínűbb, hogy a bekövetkezett katasztrófa nem teszi tönkre eddigi munkáját.
A terv előnyei, hogy elkerülhetővé vagy minimálisra csökkenthetővé válnak a leállások. Csökkenti a bevételeinek kiesését a nem tervezett leállások során. Elkerülheti vele, hogy ügyfeleket, befektetőket vagy alkalmazottakat veszítsen el. Az vállalkozás értékét, üzleti hírnevét növeli.
2) Mennyi állásidőt tolerál az üzletmenete, és mi a helyreállítási idő célkitűzése?
Van meghatározva konkrét helyreállítási időkeret?
Milyen hatással van az üzleti folyamatokra a kiesett idő?
Fontos, hogy meghatározásra kerüljön a helyreállítási időkeret, amelyre a megoldást kell adni. Elfogadható, ha a rendszerleállás egy hétig tart? Esetleg csak pár óra állásidőt engedhet meg a cége? Reális célokat szükséges meghatározni, és az elvárásoknak is észszerűnek kell lennie a helyreállítási időkeret meghatározásánál.
3) Mekkora költséggel jár az állásidő?
Kiszámolta-e a költségeket, amelyek a rendszerleállás okozta állásidőből erednek?Rendelkezik-e költségtervvel a helyreállítási folyamatokra?
Legyen tisztában vele, hogy pénzügyileg mekkora kár érheti egy esemény bekövetkezése során! Például a számítógépes hálózatának leállása milyen pénzügyi vonzattal jár egy óra, egy nap, egy hét kiesés esetén? Ha ezekkel tisztában lesz, a helyreállítási megoldáshoz szükséges beruházások pénzügyi helyzete is realizálódik.
4) A jelentős leállások milyen hatással lehetnek vállalkozása hírnevére, illetve ügyfeleire?
Gondolt-e a hosszabb távú üzleti következményekre, például az ügyfélveszteségre vagy a hírnévromlásra?
Van-e kommunikációs terv váratlan eseményekre?
5) Egy bekövetkezett katasztrófa esetén a cég kritikus adatai hozzáférhetőek-e?
Milyen intézkedéseket tesznek az érzékeny adatok védelme érdekében?
Hogyan biztosítja az adatok elérhetőségét és integritását?
Hogyan mentik el és védelmezik a vállalkozás kritikus adatokat?
Rendszeresek és ellenőrzött-e a biztonsági másolatok elkészítése?
A terv egyik alapvető célja a bizalmas és üzleti adatok védelme. A meghozott döntések az adatok integritását is segítik megőrizni, az adattárolás helyét és mikéntjét szabályozza, hol és hogyan férhetnek hozzá.
6) Beszállítói, szolgáltatói és ügyfél kapcsolatok mekkora kiesést viselnek el?
Azonosították-e a vállalkozás kritikus szolgáltatóit és szállítóit, és kidolgoztak-e együttműködési terveket vészhelyzetekre?
7) Teszteli, felülvizsgálja rendszeresen a helyreállítási tervét?
Van-e rendszeres személyzetképzés a helyreállítási folyamatokról?
Évente legalább egyszer szükséges, mivel a tervnek a katasztrófa idejében kell segítenie. Ha közben derül ki, hogy hiba került a tervbe, az súlyos következményekkel is járhat.
Az informatikai rendszer katasztrófa helyreállítási terv elkészítése és folyamatos fejlesztése létfontosságú az üzleti folytonosság megőrzése érdekében. Az általunk összeállított kérdéssor segít Önnek és vállalkozásának az előrelátó tervezésben és a lehetséges katasztrófákra való hatékony válaszadásban.
Készen állunk segíteni Önnek a terv kidolgozásában, szakértői tanácsokkal és személyre szabott megoldásokkal. Az ésszerű elővigyázatosság most hozhatja el a biztonságosabb jövőt a vállalkozásának.